Ilfosol 3 wywoływacz do filmów Ilford saszetka 60ML

Dostępność: brak towaru
Cena: 22,00 zł 22.00
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wywoływanie negatywów czarno-białych nigdy nie było tak proste jak teraz!

ILFORD SIMPLICITY to wygodny i szybki system odczynników w saszetkach przeznaczony do koreksów.

Kompletny zestaw chemii do procesu wywołania negatywu czarno-białego, składa się z :

ILFORD ILFOSOL 3 wywoływacz - 1 saszetka 60ml

ILFORD ILFOSTOP przerywacz - 1 saszetka 30ml

ILFORD RAPID FIXER utrwalacz - 1 saszetka 100ml

ILFORD ILFOTOL zwilżacz - 1 saszetka 25ml

 

Ilord Simplicity

 

WYWOŁYWACZ ILFOSOL 3 ILFORD SIMPLICITY 60ML

Nowoczesny wywoływacz, opracowany w celu wykorzystania pełnego potencjału konwencjonalnych emulsji filmowych czarno-białych, zapewnia drobne ziarno i optymalną ostrość przy pełnej czułości filmu. Idealny dla filmów o średniej i niskiej czułości takich jak FP4+ , PAN 100, PAN F+.

Wywoływacz Ilfosol 3 to odczynnik jednorazowego użytku typu "użyj i wyrzuć".  Opakowanie 60ml w saszetce należy rozpuścić w 540ml wody o temperaturze 20 lub 24° C. Przyjmuje się temperaturę otrzymanego wywoływacza na 20 ° C lub w warunkach cieplejszych 24 ° C, która może być temperaturą łatwiejszą do osiągnięcia.

Temperatura otrzymanego roztworu ma wpływ na czas wywoływania. Sprawdź w tabeli Rekomendowane Czasy Wywoływania dla odpowiedniego rodzaju filmu, czułości ISO/DIN i temperatury. W charakterystyce uwzględniono czasy wywoływania dla obu temperatur (20 ° C i 24 ° C).

Z jednej saszetki wywoływacza możesz wywołać 2 negatywy 35 mm (135) lub 1 negatyw 120 w 2 szpulowym koreksie. 

 

 

Przygotowanie

Przygotuj odczynnik chemiczny według instrukcji. Standardowy koreks posiada informację o wymaganej objętości odczynnika w zależności od typu i ilości wywoływanych filmów. Informacja ta znajduje się na obudowie lub w instrukcji koreksu.

Z wyjątkiem środka zwilżającego, powinieneś jako pierwsze przygotować wszystkie odczynniki zanim zaczniesz proces wywoływania. Oznacza to, że będziesz potrzebował trzech odpowiednich pojemników do przechowywania otrzymanej chemii: dla wywoływacza, utrwalacza i przerywacza.

Temperatura wywoływacza jest kluczowa, jeśli pomieszczenie jest znacznie cieplejsze lub chłodniejsze niż wybrana temperatura, to powinieneś wybrać temperaturę roztworu, którą będziesz mógł utrzymać podczas całego procesu! Inne roztwory powinny zawierać się w granicach temperatury wywoływacza podane w szczegółowej specyfikacji w zakresie +/-5 °C.

Potrzebny jest 1-litrowy cylinder pomiarowy (menzurka) i odpowiednie mieszadło. 
Tworząc roztwór chemiczny, wymieszaj całą zawartość saszetki z wymaganą objętością wody, tak aby otrzymać 600ml gotowego odczynnika chemicznego (patrz Tabela 1. Proces technologiczny).

Aby zminimalizować problemy z zanieczyszczeniem krzyżowym, przygotuj odczynniki w kolejności: Wywoływacz > Przerywacz > Utrwalacz.

Umyj cylindry pomiarowe (menzurki) oraz mieszadła pomiędzy każdą chemią i po użyciu.

Po stworzeniu wszystkich trzech odczynników chemicznych, załaduj do zbiornika technologicznego/koreksu film zgodnie z danymi producenta. Pamiętaj aby filmy były zakładane na suche szpule.

Sprawdź zalecaną przez producenta objętość koreksu, odmierz i wykorzystaj wymaganą ilość z uzyskanych 600 ml.

Kolejność używania odczynników chemicznych w procesie wywoływania będzie następujący:

Wywoływacz > Przerywacz > Utrwalacz > Płukanie x3> Zwilżanie > Suszenie

 

Wywoływanie negatywu

  1. Wybierz czas wywoływania z tabeli Rekomendowane Czasy Wywoływania dla odpowiedniego rodzaju filmu, czułości ISO/DIN i temperatury.
  2. Wlej przygotowany roztwór wywoływacza ILFORD ILFOSOL 3 do zbiornika, natychmiast uruchamiając stoper, a następnie zamknij pokrywę.
  3. Wymieszaj zbiornik w następujący sposób: Odwróć zbiornik cztery razy w ciągu pierwszych 10 sekund. Powtórz czynność odwracania przez pierwsze 10 sekund każdej kolejnej minuty procesu.
  4. Pod koniec sekwencji mieszania, uderz dnem o coś twardego (blat stołu itp.) aby usunąć pęcherzyki powietrza, które mogą zostać na powierzchni negatywu.
  5. Wywoływacz ILFORD ILFOSOL 3 zaczynamy wylewać ok. 10 sekund przed upływem właściwego czasu.
  6. Następnie natychmiast napełnij zbiornik kolejnym odczynnikiem chemicznym – przerywaczem ILFORD ILFOSTOP.

 

Przechowywanie i trwałość

Nowe saszetki mogą być przechowywane przez okres do 2 lat, po otwarciu powinny być użyte natychmiast po otwarciu. Przypadkowo otworzoną i ponownie zamkniętą saszetkę należy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

 

Zdrowie i bezpieczeństwo

Zaleca się stosowanie rękawic, okularów ochronnych i fartuchów podczas przenoszenia i mieszania wszystkich odczynników. Zawsze zapoznaj się ze szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Informacje takie są umieszczone na opakowaniu produktu oraz w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznych. Informacje zawarte tam dotyczą bezpieczeństwa materiałów fotochemicznych, danych dotyczących bezpiecznego postępowania, usuwania i transportu chemikaliów ILFORD PHOTO. 
Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych dostępne są w zakładce (Do pobrania) lub bezpośrednio ze strony internetowej pod adresem: www.ilfordphoto.pl

 

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl